Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Działki w lesie czy w jego okolicy zdecydowanie mają swój urok. Kupujących przyciągają nie tylko wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, ale zwykle też niższymi cenami. Jeśli jednak planujesz na takiej działce wybudować dom, może się okazać, że niezbędne będzie tzw. odlesienie działki.

Działka leśna – definicja

Według definicji zawartej w Ustawie o lasach  z dnia 28 września 1991 r., działka leśna to zwarty grunt, którego powierzchnia wynosi co najmniej 0,1 ha, pokryty roślinnością leśną lub jej przejściowo pozbawiony. Grunt ten z założenia przeznaczony jest do produkcji leśnej lub stanowi rezerwat przyrody, który wchodzi w skład parku narodowego bądź wpisany jest do rejestru zabytków. Działką leśną nazywa się także grunty związane z gospodarką leśną, zajęte przez budynki i budowle wykorzystywane dla jej potrzeb, linie podziału przestrzennego lasu, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, drogi i parkingi leśne itp.

Należy być świadomym, że działki leśne podlegają wielu ograniczeniom, jeśli chodzi o możliwości zagospodarowania. Sama obecność drzew czy innej roślinności charakterystycznej dla lasów nie oznacza jednak, że dana działka jest działką leśną. O takiej kwalifikacji decyduje bowiem wpis w rejestrze gruntów oraz oznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Działka zakwalifikowana jest jako las bądź obszar chroniony to grunt, na którym budowanie na niej jest praktycznie niemożliwe. Może się też jednak okazać, że dana działka jest działką budowlaną, pomimo bliskości lasu czy znajdującej się w jej pobliżu roślinności typowej dla lasu.

Odlesienie

Jeśli właściciel działki otrzyma zgodę na wykorzystanie działki leśnej na cele nieleśne — np. na budowę domu, konieczne będzie odlesienie, czyli wyłączenie gruntu z produkcji leśnej. Nie jest to jednak łatwa procedura.

W pierwszej kolejności należy zająć się zmianą przeznaczenia działki i wystąpić w tym celu z wnioskiem do marszałka województwa o wydanie odpowiedniej zgody. Wniosek składa w imieniu inwestora wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Aby marszałek wyraził zgodę na zmianę przeznaczenia działki, najpierw izba rolnicza musi wydać w tej sprawie pozytywną opinię. To natomiast możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy zmiana ta nie wpłynie negatywnie na gospodarkę leśną.

Jeśli ostatecznie marszałek zgodę wyda, to kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie z produkcji leśnej. Dopiero po otrzymaniu tej zgody, inwestor może złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Ułatwić i przyspieszyć cały proces może podział działki na części – mniej i bardziej zadrzewioną. Wtedy wniosek składa się jedynie na tą część, na której roślinności leśnej jest mniej. Jeśli wydana decyzja będzie pozytywna, to można zacząć usuwać drzewa z działki. Należy jednak pamiętać, że do samej wycinki również może być potrzebne uzyskanie pozwolenia na wycinkę.

Napisz komentarz