Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
działki widziane z góry

Rozpoczynając budowę domu, wiele osób może myśleć przede wszystkim o wyborze projektu, materiałach czy o ostatecznym wyglądzie swojego wymarzonego gniazdka. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, co kryje się pod powierzchnią naszej działki. To właśnie tam znajdziemy podstawę stabilności naszego przyszłego domu – grunt, na którym ma stanąć. Właśnie dlatego badanie geotechniczne to tak ważny element każdej budowy.

Czym jest geotechnika?

Geotechnika, czyli nauka zajmująca się właściwościami i zachowaniem gruntu, odgrywa kluczową rolę w procesie budowy. Badania to ważny element tej dziedziny, dostarczają bowiem informacji na temat nośności gruntu, głębokości wód gruntowych czy przepuszczalności ziemi.

Dlaczego to takie ważne? Głównie dlatego, że na podstawie tych badań dobierane są odpowiednie fundamenty do naszego domu. Często zdarza się, że grunty sąsiadujących działek znacznie różnią się od siebie. Może się więc okazać, że choć na sąsiedniej działce bez problemu stanął dom, na naszej budowa będzie niemożliwa bez dodatkowych prac mających na celu zabezpieczenie gruntu.

Ekspertyza geotechniczna, czyli dokument zawierający wnioski z badań gruntu, powinna zawierać część opisową i graficzną. W części opisowej znajdziemy zalecenia odnośnie fundamentów, sposoby zabezpieczenia inwestycji przed wodami gruntowymi czy informacje dotyczące poszczególnych warstw gruntu.

Po co to wszystko?

Niewłaściwie dobrany fundament może prowadzić do pękania ścian i sufitów. Konsekwencje takiego zaniedbania mogą być tragiczne, a naprawa kosztowna. Opinia geotechniczna pozwala uniknąć tych problemów, dostarczając potrzebnych informacji o gruncie, na którym zamierzamy budować. Dzięki niej możliwe jest zaprojektowanie budynku w sposób uwzględniający charakterystykę ziemi oraz predyspozycje do podnoszenia się wód gruntowych.

Nie sposób także pominąć kwestii prawnych. Badanie geotechniczne gruntu jest wymagane przed rozpoczęciem inwestycji, a ekspertyza stanowi istotny element procesu zdobywania pozwolenia na budowę. Traktujmy to nie jako niepotrzebne utrudnienie, ale jako gwarancję bezpieczeństwa naszej przyszłej inwestycji.

W ekspertyzie geotechnicznej mówi się również o kategoriach geotechnicznych, które klasyfikowane są na podstawie stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz konstrukcji projektu budynku. Inwestycjom najczęściej przyznaje się pierwszą kategorię, która dotyczy niewielkich budynków stawianych w prostych warunkach gruntowych. Jeżeli okażą się one bardziej skomplikowane, może być konieczne przeprowadzenie dokładniejszej analizy.

Cena badania gruntu pod budowę uzależniona jest od liczby odwiertów i ich głębokości. Przyjmuje się, że wystarczające jest wykonanie czterech odwiertów geologicznych na głębokość 3 metrów. Cena wykonania odwiertu o głębokości 1 metra oscyluje w granicach 100-160 zł, chociaż mogą wystąpić różnice w zależności od rejonu kraju i wielu innych czynników. Na ogół koszt badań geotechnicznych to jednak niewielka część budżetu całej inwestycji.

Napisz komentarz