Budowa domu jednorodzinnego to ważne przedsięwzięcie, które wymaga solidnych fundamentów, dosłownie i w przenośni. Jednym z kluczowych kroków przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia jest badanie geotechniczne gruntu, które pozwala na dokładną ocenę warunków podłoża. Choć nie zawsze jest to obligatoryjne, zaleca się je szczególnie w przypadku specyficznych warunków terenowych, aby uniknąć potencjalnych problemów strukturalnych w przyszłości.
Geodezja to nauka zajmująca się pomiarami Ziemi. W Polsce terminu tego używa się zarówno w odniesieniu do dużej skali, jak i do małej. Za granicą geodezja szczegółowa jest nazywana miernictwem. Za początki geodezji w Polsce można przyjąć XII wiek.
Na rynku nieruchomości nierzadko napotkamy na pojęcia, które mogą budzić wątpliwości. Właśnie dlatego warto dokładnie zrozumieć różnicę między dwoma kluczowymi terminami: działką budowlaną i działką zabudowaną. Te określenia mają znaczący wpływ na planowanie oraz realizację naszego przedsięwzięcia.
Znak graniczny i znak geodezyjny to naprawdę często mylone pojęcia. W końcu oba służą do wyznaczania punktów na działkach, ale w różnych celach. Wyjaśniamy, czym jest znak graniczny, a czym geodezyjny oraz jakie dokładnie są pomiędzy nimi różnice.
Podróże zaczynają się od mapy. Niezależnie od tego, czy przemierzamy dżungle Amazonii, skomplikowane ulice Tokio, czy odwiedzamy własną działkę pod budowę domu, mapa jest niezastąpionym przewodnikiem. W tym artykule skupimy się na szczególnym rodzaju mapy, jaką jest mapa zasadnicza, przede wszystkim służąca do celów inwestycyjnych i budowlanych.
Jak dobrze znamy ziemię, po której stawiamy każdy krok? Dzięki dokumentowi o nazwie operat geodezyjny, znacznie głębiej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Czym jest operat? Najprościej mówiąc, to dokumentacja geodezyjna - zestawienie map, rysunków, opisów i tabel tworzących pełny obraz danego obszaru.
Grawimetria to całkowicie nieinwazyjna, powierzchniowa metoda geofizyczna, oparta na teorii grawitacji. Do podstawowych zadań geometrii geodezyjnej należy określenie charakterystyk pola siły ciężkości Ziemi, jak również innych ciał niebieskich oraz traktowanie tego w kontekście funkcji miejsca i momentu obserwacji. Jest to możliwe dzięki pomiarom natężenia tego pola i jego gradientów, wykonane na powierzchni bryły globu bądź w jego sąsiedztwie.