Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Na czym polega badanie geotechniczne gruntu?

Budowa domu jednorodzinnego to ważne przedsięwzięcie, które wymaga solidnych fundamentów, dosłownie i w przenośni. Jednym z kluczowych kroków przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia jest badanie geotechniczne gruntu, które pozwala na dokładną ocenę warunków podłoża. Choć nie zawsze jest to obligatoryjne, zaleca się je szczególnie w przypadku specyficznych warunków terenowych, aby uniknąć potencjalnych problemów strukturalnych w przyszłości.

Read More

Historia geodezji w Polsce

Geodezja to nauka zajmująca się pomiarami Ziemi. W Polsce terminu tego używa się zarówno w odniesieniu do dużej skali, jak i do małej. Za granicą geodezja szczegółowa jest nazywana miernictwem. Za początki geodezji w Polsce można przyjąć XII wiek.

Read More

Czym jest działka budowlana?

Na rynku nieruchomości nierzadko napotkamy na pojęcia, które mogą budzić wątpliwości. Właśnie dlatego warto dokładnie zrozumieć różnicę między dwoma kluczowymi terminami: działką budowlaną i działką zabudowaną. Te określenia mają znaczący wpływ na planowanie oraz realizację naszego przedsięwzięcia.

Read More

działka pod budowę

Gdzie szukać informacji o działkach?

Inwestycja w ziemię wciąż jest uznawana za jedną z najbardziej bezpiecznych. Ceny gruntów mocno różnią się od siebie nie tylko w zależności od regionu, ale i typu parceli. Aby nasze zakupy były bezpieczne, potrzebna nam rzetelna wiedza. Skąd ją czerpać?

Read More

działki widziane z góry

Badania geotechniczne gruntu – czym są i czy zawsze trzeba je wykonać przed rozpoczęciem budowy?

Rozpoczynając budowę domu, wiele osób może myśleć przede wszystkim o wyborze projektu, materiałach czy o ostatecznym wyglądzie swojego wymarzonego gniazdka. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, co kryje się pod powierzchnią naszej działki. To właśnie tam znajdziemy podstawę stabilności naszego przyszłego domu - grunt, na którym ma stanąć. Właśnie dlatego badanie geotechniczne to tak ważny element każdej budowy.

Read More

podział nieruchomości

Na czym polega rozgraniczenie nieruchomości?

Kiedy marzenia o własnym domu zaczynają nabierać konkretnych kształtów, często napotykamy wyzwania. Jednym z nich może być kwestia precyzyjnego określenia granic działki. Inwestorzy nie zawsze wiedzą, na czym polega proces rozgraniczenia nieruchomości i dlaczego jest on tak istotny, W tym artykule postaramy się przybliżyć ten temat.

Read More

podzielone działki geodezyjne

Znak graniczny a znak geodezyjny

Znak graniczny i znak geodezyjny to naprawdę często mylone pojęcia. W końcu oba służą do wyznaczania punktów na działkach, ale w różnych celach. Wyjaśniamy, czym jest znak graniczny, a czym geodezyjny oraz jakie dokładnie są pomiędzy nimi różnice.

Read More

geodeta tworzący mapę zasadniczą

Czym jest mapa zasadnicza działki i co zawiera?

Podróże zaczynają się od mapy. Niezależnie od tego, czy przemierzamy dżungle Amazonii, skomplikowane ulice Tokio, czy odwiedzamy własną działkę pod budowę domu, mapa jest niezastąpionym przewodnikiem. W tym artykule skupimy się na szczególnym rodzaju mapy, jaką jest mapa zasadnicza, przede wszystkim służąca do celów inwestycyjnych i budowlanych.

Read More

architekt współpracujący z geodetą

Czym jest operat geodezyjny i co zawiera?

Jak dobrze znamy ziemię, po której stawiamy każdy krok? Dzięki dokumentowi o nazwie operat geodezyjny, znacznie głębiej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Czym jest operat? Najprościej mówiąc, to dokumentacja geodezyjna - zestawienie map, rysunków, opisów i tabel tworzących pełny obraz danego obszaru.

Read More

Tyczenie budynku przez geodetę

Tyczenie budynku – na czym polega?

Rozpoczęcie budowy domu to nie tylko emocjonujące wydarzenie, ale także skomplikowany proces, który zaczyna się długo przed pierwszymi pracami ekipy budowlanej. Jednym z kluczowych etapów, o którym warto pamiętać, jest tyczenie budynku. Na czym polega ta procedura?

Read More

geodeci w pracy

Grawimetria geodezyjna

Grawimetria to całkowicie nieinwazyjna, powierzchniowa metoda geofizyczna, oparta na teorii grawitacji. Do podstawowych zadań geometrii geodezyjnej należy określenie charakterystyk pola siły ciężkości Ziemi, jak również innych ciał niebieskich oraz traktowanie tego w kontekście funkcji miejsca i momentu obserwacji. Jest to możliwe dzięki pomiarom natężenia tego pola i jego gradientów, wykonane na powierzchni bryły globu bądź w jego sąsiedztwie.

Read More

nieruchomości

Jak zweryfikować stan prawny nieruchomości

Każdy, kto planuje zakupić nieruchomość, chce mieć pewność, że inwestycja jest przemyślana i pewna, oraz że wiemy o niej wszystko. Aby temu sprostać, konieczne jest zrozumienie, co to jest stan prawny nieruchomości i jak możemy go sprawdzić.

Read More