Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Osoby planujące budowę domu muszą najpierw dokonać zakupu działki budowlanej. Takie działki nie są jednak tanie, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto rozważyć jeszcze jedną opcję, tj. zakup działki rolnej i przekształcenie jej w budowlaną. Należy jednocześnie mieć świadomość, że odrolnienie takiego gruntu bywa czasochłonne i wymaga spełnienia pewnych formalności. Na czym polega, ile trwa i kosztuje odrolnienie działki? Sprawdź poniżej.

Odrolnienie działki – co to jest?

Zgodnie z prawem działka rolna jest terenem, który nie może zostać objęty zabudową mieszkaniową. Aby można było wznieść na nim np. dom jednorodzinny, należy najpierw zmienić przeznaczenie gruntu i wyłączyć grunty z produkcji rolniczej. Ten proces nazywamy właśnie odrolnieniem. Odrolnić działkę można pod warunkiem, że działka ta jest przeznaczona na cele nierolnicze w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku – została wydana decyzja o warunkach zabudowy.

Wyłączenie gruntu rolnego z produkcji rolniczej jest często jednym z warunków niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. To, czy trzeba uzyskać decyzję, która zezwala na wyłączenie gruntu rolnego z produkcji rolniczej, zależy od klasy gruntu, na którym planowana jest budowa. W przypadku gruntów klasy I, II i III (a i b) pochodzenia organicznego lub mineralnego odrolnienie będzie zależało od decyzji starosty, a w przypadku klasy IV (a i b), V i VI pochodzenia organicznego – starosta odmówić odrolnienia nie może. Grunty pochodzenia mineralnego o niższej klasie nie wymagają odrolnienia.

Warto też wiedzieć, że działki znajdujące się w obrębie granic administracyjnych miast, są z mocy prawa odrolnione. Na niełatwy i często czasochłonny proces muszą się przygotować zatem jedynie właściciele gruntów znajdujących się poza granicami administracyjnymi miast.

Wniosek, decyzja i opłaty

Wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej składa się we właściwym starostwie powiatowym. Wniosek powinien zawierać:

  • decyzję o warunkach zabudowy;
  • wypis z rejestru gruntów;
  • akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo do gruntu;
  • plan zagospodarowania działki i zestawienie powierzchni przeznaczonej do wyłączenia (zgodnie z projektem budowlanym), uwzględniające klasy i użytki;
  • oświadczenie w sprawie wartości gruntu albo wycenę.

Po złożeniu kompletu wymaganych dokumentów do starostwa na decyzję będzie trzeba oczywiście poczekać. Jak długo? To zależy, czy dana gmina posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli tak, to decyzja zostanie wydana stosunkowo szybko, zwykle po 30 dniach. Natomiast gdy MPZP nie ma, proces ten może zająć kilka, a czasem nawet kilkanaście miesięcy.

W wydanej przez starostę decyzji znajdzie się informacja o wysokości opłaty za wyłączenie – należności i opłaty rocznej, a także ewentualny obowiązek zdjęcia próchniczej warstwy gleby i jej wykorzystania. Właściciel zwolniony będzie z kosztów, jeśli pod budownictwo mieszkaniowe planuje przeznaczyć grunty rolne:

  • do 500 mkw. w przypadku budowy domu jednorodzinnego;
  • do 200 mkw. na każdy lokal, w przypadku budowy budynku wielorodzinnego.

Jeśli powierzchnia jest większa, to od nadwyżki urząd naliczy należność i opłaty roczne.

Napisz komentarz